Тема: В. Стефаник. Новела «Камінний
хрест». Образи-
персонажі та образи-символи.
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, поетику твору;
розвивати навички аналізу прозового твору короткої форми, вміння
характеризувати образи, висловлювати власні думки про них та порушені автором
проблеми; виховувати, здатність до співпереживання через драматичні, напружені
життєві ситуації, усвідомлення того, що готовність допомогти є виявом гуманної
та громадянської позиції людини.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації
до нього.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний
момент
Ви, напевне, чули такий вислів: «Короткість — сестра таланту». Це
своєрідне гасло В. Стефаника, його новел, а серед них і тієї, яку ми будемо
аналізувати на уроці — «Камінний хрест». «Стефаник
ніде не скаже зайвого слова; з делікатністю, гідною всякої похвали, він знає,
де зупинитися, яку деталь висунути на ясне сонячне світло, а яку лишити в тіні.
В малюванні він уміє бути реалістом, і чистим ліриком»,— писав І. Франко.
-
Чи це так
— переконаємося на уроці.
• Складіть
«ланцюжок» зміни настроїв, почуттів та переживань головного героя за розділами.
|
—
Як ви
думаєте, чи вірить Іван, що на чужині він знайде щастя?
—
Заради
чого він іде на такий крок?
—
Про що
просить Іван односельців? Як селяни характеризують Дідуха? Знайдіть ці рядки в
тексті, прочитайте й прокоментуйте їх.
—
Схарактеризуйте
образ головного героя новели Івана Дідуха в цілому. Зверніть увагу на те, як у
новелі показана народна мораль та етика (кого в селі поважають і за що).
—
Що
символізує образ Івана Дідуха?
— Образ Івана Дідуха — це образ
цілого народу нашого, що хоче власним трудом заробити собі і своїй родині
добробут, заквітчати врожаями рідну землю, щоб була вона не мачухою, а рідною
матір'ю.
— Трагедія
Дідуха — трагедія всього краю, що несе камінний хрест нестатків і відчаю. Та
кожен емігрант, як і Дідух, знає, що чужа земля — «далека могила», бо рветься
ота невидима пуповина якою український селянин (та й кожен українець!)
з'єднаний зі своєю землею, з краєм, де народився й виріс. Саме тому треба
творити щастя на своїй прабатьківській землі.
—
Центральне місце займає образ Івана Дідуха. Його
портретної характеристики у творі немає, проте сказано, що зовнішність його
була потворна: він був зігнутий у дугу тяжкою працею. Тому його в селі прозвали
Переломаним. Іван – надзвичайно працьовита людина, дуже порядна, хоч і
дивакувата, він патріот рідної землі, свого села.
—
Ось деякі цитати про Івана з твору:
«Отакий
був Іван, дивний і з натурою, і з роботою».
«…де
мені, переломаному, до ходів? Я зробок – ціле тіло мозиль, кості дрихлаві, що
заки їх рано зведеш докупи, то десіть раз йойкнеш!» (Іван
про себе).
«Я
ціле житє лиш роб, та й роб, та й роб! Не раз, як днинка кінчиласи, а я впаду
на ниву та й ревно молюся до бога: господи, не покинь ні ніколи чорним кавалком
(шматком) хліба, а я буду все працювати, хіба бих не міг ні руков, ні ногов
кинути…» (Іван зізнається, що все життя тільки
тяжко працював).
—
Про інших персонажів із твору ми не дізнаємося
майже нічого. Так, про дружину Івана Катерину сказано
лише, що вона «старенька й сухонька»,що вона дуже сумувала й багато
плакала, бо не хотіла покидати рідну землю.
—
—
У новелі,
крім образів-персонажів, є ще й образи-символи.
Вони багатозначні. Спробуйте пояснити їхні значення.
Камінний хрест
|
Горб
|
Прізвище головного героя
|
1.
Пам'ять
2.
Печаль
3.
Частка героя
4.
Відчай та ін.
|
1.
Тяжка праця
2.
Безвихідь
3.
Рідна земля та ін.
|
1.
Хліб, сніп
2.
Основа життя
3.
Українство та ін.
|
«Що я думаю про сучасну еміграцію українців, як я до неї ставлюся?»
4.
Перегляд відеофільму
За мотивами цього
твору видатний режисер Леонід Осика в 1968 р. на Київській кіностудії імені О. Довженка зняв
фільм «Камінний хрест», який увійшов у скарбницю найвизначніших українських
кіношедеврів.
Інтерактивна вправа «Мікрофон». • Продовжіть речення. «Мені сподобався такий
вид роботи на уроці, як ...» «Я вражений (вражена) ...»
«Ідеї В.
Стефаника знаходять відгук у серцях читачів тому ...» «Про творчість В.
Стефаника я думаю ...»
(Виконується в групах.)
Доопрацювати «кіносценарій». Довести, що твір В. Стефаника має виразні риси
експресіонізму.
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про Лесю Українку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий