четверг, 1 декабря 2016 г.

СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ

Урок №
Дата:
СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ
Мета: а) повторити знання десятикласників про основні чергування голосних і приголосних; формувати правописні вміння;
б) удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні;
в) за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Стор. Вправа 113.
ІІ. Ознайомлення десятикласників з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників з теми
Евристична бесіда
1.     Поясніть поняття «чергування в українській мові».
2.     Які звуки можуть чергуватися?

Колективна робота з таблицею
Ø    Уважно роздивитися таблицю «Складні випадки чергування голосних в українській мові» та сформулювати правила щодо їх написання в ненаголошених позиціях.
Складні випадки чергування голосних в українській мові
Чергуються голосні
Приклади
е-и-нуль звука
беру-вибираю-вибрати
о-а
ломити-зламати, допомогти-допомагати
о(е)-і
загону-загін, село-сіл, каменя-камінь
е-о
вечеря-звечора, шести-шостий, женити-жонатий, боєць-бойовий, копієчка-копійок

2.        Розповідь учителя з використанням узагальнюючої таб­лиці.
Чергування голосних у коренях слів
і (е) або о
У закритому складі і:
осінь, сіль


У відкритому о або е:
осені, солі
е(о)

Перед м'яким приголосним

чернець,


Шсля ж, ч,
Перед складами з е та и

пшениця


ш, щ, дз, й
Перед твердим приголосним

пшоно,.



Перед складами г а, о, у

чорний
У дієсловах перед а: о (а): котити — качаты е (и): беру — забирати е (і): летіти — літати
кошеня.
Після ж, ч, ш, щ та г, к, х: і -> (о, е); кішка В інших випадках — и: чистый, хист.

Чергування голосних звуків
1.     Літери о – і, е – і, є – ї  в коренях і суфіксах
( крім суф. –ець-, -ок-)
*о, е, є – у відкритих складах:                             гонець -­ гінця
*і, ї       – у закритих:                                              осінь – осені      Київ – Києва
    2. Літери о, а в коренях дієслів
*а перед суф. –а-, -я-: скакати-скочити, заганяти –  загонити
( але – вимовляти, потопати)
   3. Літери е –і в коренях дієслів
*і перед нагол. суф. –а-, -я-; -ува-, -юва-: мести-вимітати, стрелити-стріляти
   4. Літери е-и в коренях дієслів
*и у префіксальних дієсл. після приг. перед р, л + суф. –а-, -я-: терти– витирати,  заберу-забирати      
   5. Літери е-о після ж, ч, дж, щ у коренях дієслів
*о перед складом з твердим приг.
*е перед складом із м’яким або складом з е: вечеря-вечора, четверо-чотири      
   6. Літери и-і після ж.ч,ш,щ та г, к, х
*і передає [ і  ], який черг. з [о]   або [е]: жінка – жонатий, чільний –  чоло
*и передає  [и ], який не чергується з [о ],  [е]: жир, чиж, кип’яток, хист.
   7. Літери а-о в коренях слів
*а перед наголош. суф. –я-:     гаразд, качан, гарячий, калач, багатир (багач), хазяїн;
*о: поганий, коровай, корявий, козак, солдат, монах, богатир (силач), лопата, товар
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
Орфографічний практикум
Ø    Вправа 121.
Ø    Вправа 122.
Ø    У поданих прислів'ях до виділених слів дібрати такі споріднені, щоб у них відбувалися чергування голосних і записати пари слів.
Ø    Назвати, які фонеми чергуються, яка роль цих чергувань у вираженні відтінків лексичного значення.
1. Тиха вода береги ломить. 2. Осінь підганяє, зима не жде. 3. Не кажи гоп, поки не перескочиш. 4. Хто два зайці гонить, той жодного не зловить. 5. Колос повний до землі гнеться, а пустий угору дереться. 6. Дівка заплетена, а хата не метена. 7. Кинь ячмінь в болото – убере  тебе в золото. 8. Гей, звідкіль ти прилетіла, ластівочко мила? 9. Хто знання має, той і мур зламає. 10. Зробив справу – віднеси, п'ять нових захопи. 11. Хто батьківщину любить, того і батьківщина береже.
Ø    У поданих реченнях знайти слова, в яких можливе чергування [е] з [о] після шиплячих та [й]. Виписати їх та дібрати такі споріднені, в яких це чергування відбувається.
1. Вже звечоріло. (Леся Українка.) 2. Рученьки терпнуть, зли­паються віченьки... Боже, чи довго тягти? (П. Грабовський.) 3. Та­рас Григорович влаштовувався в густих кущах, витягав з-за халя­ви записну книжечку і писав вірші. (3. Тулуб.) 4. Після вечері хлопці назбирали сухого хмизу й запалили багаття. (І. Нечуй-Левицький.) 5. Розлилися води на чотири броди. (М. Стельмах.) 6. Золотими пшеницями бродить дощик манівцями.  (Т. Вієру.) 7. Весняний вечір розсипає над тихим містечком зорі. (В. Речмедін.).
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок  
Ø    Отже, які звуки можуть чергуватися в українській мові?
Ø    За яких умов відбувається чергування голосних о,е з і? Назвати випадки, коли чергування не відбувається.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Ø Стор. 90-91.

Ø Вправа 123.

Комментариев нет:

Отправить комментарий