Урок
№
Дата:
ТРОПИ ТА ЇХ ВИДИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
Мета: закріпити знання і навички з теми;
навчити доцільно використовувати синоніми у власному мовленні; розвивати гнучкість мислення і мовлення; виховувати
шанобливе ставлення до слова, до мови.
Обладнання: підручник, схеми-опори.
Тип уроку:
формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I.
Організаційний
момент
II.
Ознайомлення
учнів із темою, метою та завданнями уроку
III.
Актуалізація
опорних знань, умінь і навичок
►
Що таке тропи?
Яке значення вони мають?
►
Які види тропів знаєте? Охорактеризуйте їх.
Тропи вживаються
майже в усіх стилях мовлення, та найчастіше — у художньому стилі.
До тропів належать порівняння, епітети, метафори, метонімії, синекдохи,
персоніфікація, гіпербола, алегорія.
Порівняння — слово або вислів, що містить
зіставлення одного предмета (явища) з іншим.
Епітети — визначення, що виражає образність і емоцію, підкреслює ознаку
предмета чи враження від нього.
Метафора — переносне значення слова (за
схожістю або контрастом).(за подібністю) :загальномовні і індивідуально-авторські.
Метонімія — троп, заміна одного слова іншим на основі зв'язку їхніх значень за суміжністю.
Синекдоха — троп, назва частини (меншого) замість
цілого (більшого) чи навпаки.
Алегорія — конкретне зображення предмета
чи
явища
дійсності, що втілює абстрактне поняття чи думку.
Уособлення – перенесення властивостей живих істот но
предмети, явища чи абстрактні поняття.
Персоніфікація — вид
метафори: уподібнення неживих предметів чи явищ природи людським якостям, олюднення їх (на відміну від уособлення — оживлення)
Гіпербола — надмірне перебільшення характерних
властивостей чи ознак певного предмета, явища або дії
Літота - — надмірне зменшення характерних властивостей чи ознак певного
предмета, явища або дії.
-
У яких стилях
мовлення вживаються?
Науковий,
офіційно-діловий стилі позбавлені тропеїчної образності. В розмовному ж та публіцистичному
стилі вона використовується досить часто. У творах художньої літератури тропи
є одним з основних засобів образності. Елементами образності, крім переносних значень
слів є граматичні засоби. Це різноманітні префікси, суфікси, відмінкові закінчення
іменників, дієслів, прислівники, різні види речень.
Разом з ритмікою, мелодикою, звукоповторами вони здатні створювати художні
образи.
1.Тренувальні
вправи
►
Дібрати епітети до слів
►
Утворіть порівняння зі словами
►
Підберіть метафори
2.Робота з підручником.
1).Вправа 245.
Визначте типи переносних значень.
2).Вправа 246.
Визначте використані тропи. Поясніть їх роль.
3).Вправа 248.
Визначте типи переносних значень.
3. Самостійна робота
1.Сліз поневолених людей не ріки —
море розлилось, вогненне море. 2.Радіє Київ рідний мій.3. Прощавайте, сині гори, білії сніги.
4. Хтось заплутав зажурені віти в
павутиння нитки золоті. 5. Дівчинонька така гарна, як зіронька. 6. Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою… 7. У роки війни Україна
протягнула руку допомоги поневоленим народам. 8. Вже
поставила турбіну міцна робочого рука… 9. Мій ти єдиний, зламаний
квіте… 10. Я з’їв цілу тарілку.
11. Ноги моєї тут не буде. 12. Полетів у магазин по
цукерки.
V. Закріплення нового матеріалу
►
Визначити тропи у реченнях
·
Йде сніг – сніжинки, як відомо, «ходити» не
вміють;
·
Полетів у магазин по цукерки – не на літаку«полетів», а дуже
швидко пішов;
·
«Троянди днів»,
«крило зорі» (В.
Соссюра)
·
Читати Підмогильного – не сам твір, а його автор;
·
Київ прокидається – не самі люди, а місто, в якому вони
перебувають.
·
Вчися
шанувати копійку – на позначення всіх грошей – найменша частина грошей.
-
Серед яких частин
мови найчастіше зустрічаються тропи?
-
Чим, по-вашому,
це можна пояснити?
►
Повт. правила стор. 165-176.
►
Конспект.
►
Вправа 250.
Комментариев нет:
Отправить комментарий