Дата:
Мета: перевірити
й оцінити рівень навчальних досягнень
десятикласників
із розділу «Стилістичні засоби лексикології»,
з'ясувати можливі недоліки в ходу опанування мовною теорією; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної
роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Ознайомлення
з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми.
Проведення інструктажу щодо виконання їх.
1-8 0,5б.
9-11 1б.
12-14 2б.
Варіант 1
► Завдання
1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1.
Позначте рядок стилістично забарвлених слів.
А Книга, йти, добрий;
Б сигнал, високий, переслідували;
В шкандибати, малесенький, плестися;
Г дорогий, одинокий, коріння.
2. Неологізми
– це слова, які …
А з’являються у мові;
Б запозичені
з інших мов;
В колись вживались часто, а тепер майже не
використовуються;
Г вживаються лише в мові людей
певної місцевості.
3.Позначте
речення, є якому вжито просторічне
слово.
А Вітер заснув, затих і тільки зрідка колишеться серед зеленого
листя (Б. Грінченко).
Б Усяка волоцюга тут тягається — так і дивись! Ну, народ! (Б. Грінченко).
В Місяць був ясний, блискучий, як золотий турецький ятаган (Г. Тютюнник).
Г Шлях — дорога в
небокрай веде (М. Руденко).
4.Позначте
рядок професійних слів.
А Шприц, ін'єкція, пацієнт, скальпель;
Б моряк, штиль, книга, риболовля;
В учень, роман, педрада, щоденник;
Г рея, камбуз, кубрик, вахта.
5.Позначте
речення, в якому є діалектне слово.
А Гейзери — гарячі джерела, що періодично фонтанують водою або
парою
(З підручника).
Б
Дощ пройшов шовковою ходою і лишив на місті краплі сліз (В.
Сосюра).
В Десь курився синій димок од ватри (М.
Коцюбинський).
Г Все упованіє моє на тебе, мій пресвітлий раю, на милосердіє
твоє, все упованіє моє
(Т. Шевченко).
6.Позначте
рядок запозичених слів.
А підлога,
ознака, предмет;
Б аргумент, генеральний, ліквідувати;
В вікно, телефон, олівець;
Г бібліотека, консенсус, знищити.
7.Позначте
речення, в якому вжито авторський неологізм.
А На розмову тихосумну, на раду з тобою опівночі падатиму рясною
росою
(Т. Шевченко).
Б
Звісна річ, усім тяжка робота з тим, що називається життя (М.
Рильський).
В Над озером пливла м'яка
тендітна тиша (М. Хвильовий).
Г Дивися: серце попелом
сиплеться в ніч (С. Пантюк).
8.Позначте
рядок, який складають лише загальновживані слова.
А Світло, когут,
господар;
Б
урок, плай, ковдра;
В
доглядати, круглолиций, день;
Г
ін'єкція, зайвий, козаки.
► Завдання 10-12 мають по шість варіантів
відповіді, серед яких два правильні варіанти. Потрібно вибрати два
правильні варіанти відповіді.
9. Позначте
правильні відповіді.
А Слова булава, десниця, пірнач у
сучасному вжитку замінені іншими.
Б Слова воєвода, осавул, полковник є
застарілими.
В Слова аршин, курінний, очіпок є
словами, що вийшли з ужитку.
Г Слова файний, гарний, будинок є
діалектними.
Д Слова ланіти, перст, зелейник у
сучасному вжитку замінені іншими.
Е Слова чвалати, зеленесенький,
лементувати
є стилістично нейтральними.
10.
Позначте рядки із стилістично забарвленими
словами.
А Веселощі, хлібина,
товариство;
Б дружба, стаканчик, озорити;
В лицемірство, старанність, бовдур;
Г діточки, кулачок, голівонька;
Д дощ, сонечко, душогубець;
Е серденько, теремок, голосочок.
11.
Позначте рядки, в яких усі слова є
діалектизмами.
А Смугастий,
басаманистий;
Б леґінь, вуйко;
В ковдра, коц;
Г когут, півень;
Д ґазда, чавунка;
Е залізниця, вуйна.
►
Завдання 13 передбачає вибіркову
роботу.
12. Упорядкуйте подані слова:
1.Діалектизми :
2.Професіоналізми:
3.Офіційно-ділова
лексика:
4.Загальновживана лексика:
5.Жаргонізми:
Когут,
літо, пшениця, протокол, двигун, берег, кльово, супер, файно, пюпітр, звіт,
механізм, рука, доповідь, витяг.
►
Завдання 14,15 потребують
самостійного розв'язання.
13.
Знайдіть у реченнях застарілі
слова, поясніть значення
6 з них.
1. На валах стояли гармати й гаківниці, щоб відбивати наглі напади ворогів (З. Тулуб).
1
Ось підвелася одна молодиця, підперезана
червоною крайкою (Панас Мирний).
2
Стрів я діда вельми старого
(Т. Шевченко).
4. І квилить, плаче Ярославна в
Путивлі-граді на валу:
«Вітрило-вітре мій єдиний, легкий, крилатий господине!
Нащо на дужому крилі на вої любії мої,
На князя, ладо моє миле, ти ханові метаєш стріли?» (Т. Шевченко).
5. Полечу, – каже, – зигзицею, тією чайкою-вдовицею, та понад
Доном полечу (Т.
Шевченко).
14. Перепишіть словосполучення, розкривши дужки:
(На протязі,
протягом) літа. Цей вчинок(не вартий, не вартує) уваги. Написав (вірно,
правильно). Поштова (скринька, ящик). (Приймаю, беру) участь. (Відкриваю.
Відчиняю) віконце. Зробити (прививку, щеплення).
Варіант 2
► Завдання
1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1.Позначте
рядок професійних слів.
А Учень, роман, педрада, щоденник;
Б
рея, камбуз, кубрик, вахта;
В
шприц, ін'єкція, пацієнт, скальпель;
Г
моряк, штиль, книга, риболовля.
2.Позначте
рядок стилістично забарвлених слів.
А Дорогий, одинокий,
коріння;
Б шкандибати, малесенький, плестися;
В сигнал, високий, переслідували;
Г книга, йти, добрий.
3.Позначте
речення, у якому є діалектне слово.
А Все упованіє моє на тебе, мій пресвітлий раю, на милосердіє
твоє, все упованіє моє
(Т. Шевченко).
Б Гейзери — гарячі джерела, що періодично фонтанують водою або
парою
(З підручника).
В
Дощ пройшов шовковою ходою і лишив на місті краплі сліз (В.
Сосюра).
Г Десь курився синій димок од ватри (М.
Коцюбинський).
4. Неологізми – це слова, які …
А з’являються
у мові;
Б запозичені
з інших мов;
В колись
вживались часто, а тепер майже не використовуються;
Г вживаються
лише в мові людей певної місцевості.
5. Позначте речення, в якому вжито
авторський неологізм:
А Дивися: серце попелом
сиплеться в ніч (С. Пантюк).
Б Над озером пливла м'яка тендітна тиша (М.
Хвильовий).
В Звісна річ, усім
тяжка робота з тим, що називається життя (М. Рильський).
Г На
розмову тихосумну, на раду з тобою опівночі падатиму рясною росою
(Т. Шевченко).
6. Позначте речення, в якому
вжито просторічне слово.
А Усяка волоцюга тут тягається — так і дивись! Ну, народ! (Б. Грінченко).
Б Місяць був ясний, блискучий, як золотий турецький ятаган (Г. Тютюнник).
В Шлях — дорога в небокрай веде (М. Руденко).
Г Вітер заснув, затих і тільки зрідка колишеться серед зеленого
листя (Б. Грінченко).
7.Позначте рядок запозичених слів.
А Вікно, телефон,
олівець;
Б бібліотека, консенсус, знищити;
В аргумент, генеральний, ліквідувати;
Г підлога, ознака, предмет.
8.Позначте рядок, який складають лише
загальновживані слова.
А Ін'єкція, зайвий, козаки;
Б світло, когут, господар;
В урок, плай, ковдра;
Г доглядати, круглолиций, день.
► Завдання 9-11 мають по шість варіантів
відповіді, серед яких два правильні варіанти. Потрібно вибрати два
правильні варіанти відповіді.
9. Позначте правильні відповіді.
А
Слова булава, десниця, пірнач у сучасному вжитку замінені іншими.
Б
Слова аршин, курінний, очіпок є словами, що вийшли з ужитку.
В Слова воєвода, осавул, полковник є застарілими.
Г Слова чвалати, зеленесенький,
лементувати
є стилістично нейтральними.
Д Слова
файний, гарний, будинок є діалектними.
Е
Слова ланіти, перст, зелейник в сучасному вжитку замінені
іншими.
10.Позначте рядки із стилістично
забарвленими словами.
А Лицемірство,
старанність, бовдур;
Б веселощі, хлібина, товариство;
В дружба, стаканчик, озорити;
Г серденько, теремок, голосочок;
Д дощ, сонечко, душогубець;
Е діточки, кулачок, голівонька.
11.Позначте рядки, в яких усі слова
є діалектизмами.
А Ковдра, коц;
Б смугастий, басаманистий;
В ґазда, чавунка;
Г леґінь, вуйко;
Д залізниця, вуйна;
Е когут, півень.
►
Завдання 12 передбачає вибіркову
роботу.
12. Упорядкуйте подані слова:
1.Діалектизми :
2.Професіоналізми:
3.Офіційно-ділова
лексика:
4.Загальновживана лексика:
5.Жаргонізми:
Бараболя, стіл, хлопець, довідка, лекало, волосся, кайфово, прикид, газда,
монітор, автобіографія, мольфар, вікно, резолюція, палуба.
►
Завдання 13, 14 потребують
самостійного розв'язання.
13.
Знайдіть у тексті діалекті слова,
поясніть значення
6 з них.
1. Ще буду мати час до справляння строїв. 2. То солі нам тра купити, то запалок. (Леся
Українка). 3. Тепер Іван був уже леґінь,
стрункий і міцний,
як смерічка, мастив
кучері маслом, носив широкий
черес і пишну кресаню (М.
Коцюбинський).
4. А невістка
змотала починки, полічила чисниці та пасма, скинула півміток з мотовила й
сховала в свою скриню. (Н.-Лев.) 5. На старій,
оброслій скрипухом березі зацокала вивірка. (М. Стельмах).
14. Перепишіть словосполучення, розкривши дужки:
(Котра, яка) година.
Моє (ставлення, відношення) до тебе. Екзаменаційний(квиток, білет).
(Перегортаю, перевертаю) сторінки книги. Терміново (подзвони, зателефонуй). Я (
рахую, вважаю), що це правда. Я (рахую, лічу) олівці.
V. Підсумок
уроку
►
Організований
збір контрольних зошитів.
►
Відповіді на
питання, що виникли в учнів під час написання контрольної роботи.
► Повторити
правопис ыншомовних слів. Стор. 98, 59.
Вправа 211.
Комментариев нет:
Отправить комментарий